Rád bych vás prozatím alespoň touto cestou informoval o jedné zajímavé knižní novince – jedná se publikaci „Vítěz, který prohrál. Poslanec Josef Dürich“. Protože jsem se na vydání této knihy menší měrou podílel, nepovažujte prosím následující odstavce za recenzi, nýbrž za pouhou informaci.
Jméno Josef Dürich není širší veřejnosti příliš známo. Proto bych zde nejprve ve stručnosti nastínil jeho život. Narodil se r. 1847 ve vsi Borovice (okres Mladá Boleslav). Od 80. let 19. století aktivně působil v místní obecní i okresní samosprávě – byl dlouholetým starostou mnichovohradišťského okresu. Jako člen agrární strany byl rovněž zvolen poslancem říšské rady. V roce 1915 po dohodě s A. Švehlou a K. Kramářem odešel za T. G. Masarykem do exilu a stal se místopředsedou Československé národní rady. Později byl vyslán do Ruska s úkolem budovat legie. Při plnění tohoto úkolu se dostal do sporu s E. Benešem a M. R. Štefánikem a byl nakonec z Československé národní rady vyloučen. Dočkal se také mnoha ústrků a osočování. Nakonec byl v polovině 20. let rehabilitován a v roce 1927 mu byl vypraven státní pohřeb.
Právě jeho působení v Rusku a neshody s vedením našeho odboje způsobily, že jeho jméno není v souvislosti s českým exilem 1. světové války příliš často zmiňováno. Poslanec Josef Dürich byl v mnoha ohledech zapomenut, stál – a v podstatě dodnes stojí – v příliš hlubokém stínu slavného triumvirátu Masaryk-Beneš-Štefánik. Ani historiografie se jeho osobností v podstatě nezabývá, existuje pouze 10 let starý článek dr. Rokoského. Představovaná publikace se tak snaží seznámit veřejnost s osobností Josefa Düricha a alespoň částečně ozřejmit jeho působení.
Publikace však není – až na několik stran – nově sepsaným objevným textem. Naopak, jedná se o soubor různých materiálů, týkající se osoby poslance Düricha. Je zde např. otištěn Dürichův agitační předvolební plakát, diplom, jímž byl jmenován rytířem Řádu Františka Josefa I., korespondence, leták, informující o založení „Studentské nadace Josefa Düricha“, řadu novinových i odborných článků či ukázky z Benešových pamětí. Značnou část publikace tvoří přetištěná brožura „V českých službách“, kterou Josef Dürich vydal v roce 1921 a v níž se snažil obhájit své působení v Rusku.
Knihu vydal vlastním nákladem poslancův pravnuk Jiří Dürich. Jeho cílem bylo především upozornit na osobnost Josefa Düricha. Zároveň se však snažil svým způsobem očistit osobu svého praděda. Činí tak v graficky zřetelně oddělených komentářích, které se vyskytují za většinou otištěných dokumentů a článků. Pan Jiří Dürich není historik, ve svých komentářích vyslovuje často až příliš jednoduché soudy, vychází pouze z výrazně omezených zdrojů a vše vidí až příliš jasně, přičemž je zřejmé, že situace v Rusku let 1916-1917 byla více než komplikovaná. Jeho komentáře jsou v podstatě polemikou s náhledem, který na Düricha měla většina naší politické reprezentace po 1. světové válce. Ve svých komentářích se také – snad až příliš často – opakuje. Pokud si však uvědomíme jeho motivaci při sestavení této publikace (tedy seznámení veřejnosti s osobností Josefa Düricha a především očištění jeho osoby od různých pomluv), nalezneme jistě i pro jeho názory pochopení. Ačkoliv jsou jeho komentáře občas příliš zjednodušené a mnohdy s nimi nesouhlasím, kvalitu knihy to dle mého soudu příliš nesnižuje. Komentáře jsou od textu původních dokumentů jasně graficky odděleny a kdo je číst nechce, nemusí tak činit. Kniha má spíše donutit čtenáře k zamyšlení nad Dürichovým osudem a přetištěné materiály mu mají sloužit jako jistá skromná pramenná opora.
Publikace nebyla dána do volné distribuce knihkupectvím, i vzhledem k jejímu nákladu se zatím pouze uvažuje o možnosti jejího prodeje v Muzeu města Mnichovo Hradiště. V nejbližších dnech však bude předána do Knihovny Univerzity Palackého (Zbrojnice) a dalších jak regionálních (Městská knihovna Mnichovo Hradiště, okolní obecní knihovny), tak i celostátních knihoven (Národní knihovna, Vědecká knihovna v Olomouci, Moravská zemská knihovna v Brně, ...) a různých historických pracovišť. Samozřejmě, že zájemci si knihu mohou zapůjčit rovněž u mne.
Martin Barus
Nově je kniha zdarma ke stažení na stránkách http://josefdurich.wz.cz/