Den: 6.2.2008
Cíl: Výstava: „Albrecht z Valdštejna a jeho doba“ (Valdštejnská jízdárna, Praha)
Přítomní: Benjamin Pytlik, Jitka Svobodová, Ondřej Kolář, Miša Matoušová, Dana Kopřivová, Jakub Huška, Štepánka Faltýnová, Zdeněk Skalický, Pavel Kobera, Hanka Grisová, Martin Barus, Martina Tomanová.
Zápis:
V 9:50 na olomouckém nádraží je přítomná polovina účastníků exkurze do Prahy (Faltýnová, Matoušová, Svobodová, Kopřivová, Huška, Kolář a Pytlik). Druhá polovina se připojí buď cestou nebo dorazí na místo výstavy. Po odjezdu z Olomouce přestalo pršet a zadělává se na příjemný sluneční den, což se nakonec v Praze potvrdilo. V České Třebové po předchozí domluvě nastupuje Zdeněk a usedá k naším dvěma stolům v „letadlovém voze“, kde panuje příjemná atmosféra. Diskuze na různá témata jsou v plném proudu. Nechybí ani literatura: Jaroslav Miller – Uzavřená společnost a její nepřátelé: město středovýchodní Evropy (1500-1700) či Peter Englund: Nepřemožitelný: historie první severní války.
Cestou po polabské nížině jsme viděli krávy! A jedná mobilní jede s námi! Takhle děláme si z Jitčina obalu na mobil legraci. Ale Jitka se nestahuje do defesivy a kontruje prohlášením, že i kráva má svá práva! Na to Ondra řekl: „Kráva na špagátě, můj životní sen!“. Všichni jsme se svorně zasmáli… Pomalu jsem přijížděli do Prahy.
Nekonečná cesta vlakem po Praze (rychlosti želvy:-)) na hlavní nádraží byla vystřídána rychlým tempem pražského života. Na nádraží jsem se dohodli pro individuální volno a následně, že se všichni sejdem před branami Valdštejnského paláce. Samozřejmě jsme počítali, že pokud výstava po 15h v první středu v měsíci je zdarma přiláká nespočet lidí, ale to, co jsme shlédli na místě, přečkalo všechna naše očekávání. Na nádvoří paláce již byla vytvořena několik metrů dosahující řada čekajících. Je nutno dodat, že většina z nich byli důchodci, často nepříjemní a arogantní. Bohužel fotodokumentace čekajících nebyla pořízená. Po krátké diskuzi jsme se rozhodli pro alternativní řešení. Část účastníků se odebrala do přilehlého parku, kde vyslechla referáty Koláře (referoval o Valdštejnově životě, původu, valdštejnském erbu, místě narození, jeho cestě ke slávě a bohatství a taktéž o jeho strmém pádě z výsluní) a Baruse (tento referát se zaměřil hlavně na Valdštejnův posmrtný život, tj. slyšeli jsme zajímavosti o jeho pohřbu, těle, hrobce atd.). Druhá část - Faltýnová, Huška, Skalický a Kobera vyčkali a shlédli výstavu. (chtěl bych je z tohoto místa požádat, aby se pod tímto zápisem vyslovili a zhodnotili vlastními slovy výstavu!)
Alternativní plán byl následující. Jelikož jsme nechtěli čekat v nekonečné frontě, rozhodli jsme se, že si uděláme procházku po nádvořích Pražského hradu. V 16:00 jsme shlédli výměnu stráží, dále jsme se prošli po Karlově mostě, zavítali jsme také na Staroměstské náměstí a následně na Václavské náměstí.
Znaveni cestou a procházkou, taktéž již nadcházející večerní hodinou jsme zavítali do dvou pražských restauračních zařízení, kde jsme se osvěžili pivem i čajem. Ve 20:06 jsme již ve zmenšeném počtu vyrazili vlakem zpět do hanácké metropole. Na všech ve vlaku přítomných byla vidět únava, ale přesto jsme si podrželi veselou náladu a humor, takže tříhodinová cesta uběhla celkem rychle.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří se naší exkurze zúčastnili, ale taktéž oběma referujícím za přípravu a přednesení referátů. Zároveň bych rád všechny kurzanty požádal o zhodnocení exkurze. Dle mého soudu výlet do Prahy se zdařil, byť část účastníků výstavu neviděla, ale bylo to jejich dobrovolné rozhodnutí!
Fotografie pořízené v průběhu exkurze budou dodány na web CISH co nejdříve.
V Praze, 6.2.2008 Benjamin Pytlik, v.r.