Přítomní: Klazarová, Kempná, Sittová, Trčka, Kobera, Svobodová, Grisová, Barus, Kolář
Program:
1) Hodnocení večírku
2) Exkurze
3) Maškarní bál
4) Dvorek
5) Různé
1)
Akce proběhla bez organizačních komplikací, podařilo se dodržet časový harmonogram. Účast studentů i vyučujících byla o něco nižší než minule. Je potěšující, že se dostavilo mnoho studentů nižších ročníků. Při plánování programu dalších akcí bychom měli výše uvedenou skutečnost zohlednit. Tentokrát byl program koncipován tak, že řada vtipů a narážek byla srozumitelná pouze starším studentům.
Martin s Hankou zajistí odměnu pro tanečnice. Rovněž můžeme taneční skupině nabídnout pomoc s propagací, ať už na našem webu, či prostřednictvím Unie studentů a studentských časopisů.
2)
Oficiální exkurzi do Krakova vzhledem k časovým a finančním limitům organizovat nebudeme. Zájemci se individuálně domluví s Benem. Vycházku na černovírský vojenský hřbitov bychom mohli probrat s dr. Viktoříkem. Výjezd do Prostějova se posouvá na červen.
3)
Termín byl předběžně stanoven na 7. května. Padly ovšem i návrhy, aby se akce konala ve čtvrtek v zápočtovém týdnu, tak jako tomu je v zimním semestru s plesem. Toto řešení se však jeví jako poněkud problematické. V zimním semestru je totiž zápočtový týden oddělen od zkouškového období Vánocemi, které studentům poskytují určitý čas k přípravě na zkoušky. V letním semestru ale zkoušky následují ihned po zápočtovém týdnu. Pokud by se tedy maškarní bál konal v zápočtovém týdnu, řada studentů by v té době pravděpodobně byla vytížena.
Po delší diskusi bylo vybráno téma maškarního bálu: Staré pověsti české. Součástí programu by měla být i tombola a vystoupení Sanniones, s nimž v blízké době proberu podrobnosti. Jak podotkl Martin, Cech se podílí na konání 4 větších akcí ročně, z toho 2 jsou akce taneční. Tyto dvě akce se navíc konají ve větších prostorách a jsou proto vhodnější pro vystoupení Sanniones. Předběžně se pro maškarní bál počítá se dvěma tanečními vstupy, z nichž každý by trval maximálně 8 minut. Akce by měla opět proběhnout v tělocvičně, proberu podrobnosti s dr. Stejskalem.
4)
Až budou nainstalovány zbývající lavičky, začneme s vedením katedry řešit zpřístupnění dvorku studentům. Při té příležitosti se pokusíme získat bližší informace o chystané stavbě výtahu. V okresním archivu se nacházejí staré fotografie budovy, kde dnes sídlí naše katedra, tudíž se s Martinem zajdeme podívat, zda tam jsou i nějaké fotky dvorku. Po otevření dvorku budou vystaveny fotky z rekonstrukce i nalezené kuriozity.
Ben Pytlik zaslal návrh na položení zatravňovací dlažby po celé ploše dvorku. Přítomní se však jednomyslně vyslovili pro zachování současného stavu s tím, že v travnaté i dlážděné části dvorku budou provedeny jen dílčí úpravy. Podrobnosti ohledně květinové výzdoby budeme řešit později. Barus a Huška získali pochvaly III. stupně za podíl na revitalizaci dvorku. Kolář obdržel tutéž pochvalu, a to za podíl na organizaci večírku i za účast na „Akci Dvorek.“
5)
Turnaj v petanque se uskuteční 13. května. Plány na konferenci k výročí 17. listopadu se prozatím odkládají. (Pokud má někdo k této otázce konkrétní náměty či připomínky, ozvěte se co nejdříve.)
Jitka Svobodová uvedla, že v Dánsku se konají přednášky pro zahraniční studenty o základech národní historie a kultury, a navrhla, že by se podobné akce mohly pořádat i na naší katedře. Betty Kempná rovněž zmínila, že by se mohly konat i „kurzy historie pro nehistoriky.“ Tyto úvahy se ovšem prozatím pohybují v čistě teoretické rovině, přesto byl z uvedené debaty vyvozen závěr, že bychom měli při pořádání dalších akcí věnovat více pozornosti zahraničním studentům.
Po ukončení schůze následoval přesun do restauračního zařízení za účelem sledování fotbalu.
Příští schůze proběhne ve středu 15. dubna v 19: 30 na Katedře historie.
O. Kolář