Komentář: Re: Moravané nebo Češi?

O. Kolář z IP 85.70.128.*** | 23.3.2008 09:07
Co se týče uvedeného webu MNK, osobně bych chápal moravský zemský patriotismus, ovšem vnímání Moravanů jako národa se mi jeví jako poněkud problemtické. Nemohu ovšem tvrdit, že by bylo zcela neopodstatněné. Ostatně v předešlých dvou stoletích se v různých podobách objevovaly mnohem kurióznější národní koncepty, mezi něž můžeme počítat i "československý národ." (Tím netvrdím, že ČSR neměla v roce 1918 vůbec vzniknout, pouze se domnívám, že s ohledem na národnostní složení státu mohla být místo čechoslovakismu zvolena spíše federativní koncepce.)A definovat, co je a co není národ, jde jen obtížně.

Na stránkách MNK mne zaujaly především některé pokusy o interpretaci historických skutečností, např. označení Cyrila a Metoděje za "zakladatele slovanské duchovní kultury." Domnívám se, že mezi slovanskými národy existuje takové množství rozdílů, že lze stěží mluvit o jednotné duchovní kultuře. (Zkuste srovnat např. náboženské poměry v Polsku a Rusku.)

Citace z mírové smlouvy ze Saint-Germain-en-Laye, na niž se MNK odvolává, mluví o "národech Čech, Moravy a části Slezska", tedy o národech, obývajících uvedená území - není zde žádná výslovná zmínka o moravském národu.

Dále se na webu MNK bez jakéhokoliv kontextu dozvídáme, že "v 11. století dobyli Moravu Přemyslovci". O předchozí polské nadvládě a dalších okolnostech se autoři nezmiňují.

A podobných zjednodušujících tvrzení lze najít víc, což dokládá starou známou pravdu, že výklad dějin se dá vždy přizpůsobit ideologii. To se ovšem netýká jen MNK, jejíž bezesporu zajímavé záměry nehodlám tímto komentářem nijak shazovat.



Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a nula