Komentář: Re: Odpověď

O. Kolář z IP 158.194.169.*** | 29.4.2008 17:08
Když píšu, že "v Polsku...pronikalo více východních vlivů než do našeho prostředí," neznamená to, že má polská kultura zcela východní charakter. Znamená to pouze, že od Rusů a muslimů pronikly do Polska určité vlivy, které se v našem prostředí objevují buďto v menší míře nebo vůbec ne. To se týká např. způsobu oblékání, který měl v raně novověkém Polsku výrazně orientální rysy. I polské vojsko přejalo řadu orientálních prvků. Také v duchovní oblasti se projevily islámské a pravoslavné vlivy, byť měly spíše okrajový charakter. To ovšem není v rozporu s tím, co píšeš, o polské kulturní přináležitosti k západu nepochybuji.
Tvrzení, že nacionalismus vychází hlavně od elit, je třeba doplnit, jelikož dle mého soudu nelze podceňovat lidový nacionalismus, který se v některých případech rodí zcela spontánně. A také tehdy, je-li inspirován "intelektuálním" chápáním nacionalismu, se od tohoto pojetí může výrazně lišit.
O postavení pojmu "národ" ve slovníku současných politiků ti toho moc neřeknu, jelikož se v této záležitosti nepovažuji za dostatečně informovaného. Snad bych jenom podotknul, že důraz na prosazování společného zájmu vždy patřil k hlavním argumentům všech politických hnutí, která se v závislosti na svém zaměření prohlašovala za obránce zájmů daného etnika, stavu, konfese apod. Tudíž se mi jeví jako vcelku logické, že dnešní masové strany apelují na hájení obecných zájmů všech obyvatel. Podle mého názoru v této politické rétorice pojem "národ" v podstatě splývá s výrazy, "stát", "společnost" apod. a obvykle tedy nemá čistě nacionální charakter (samozřejmě s výjimkou některých "ultravlasteneckých hnutí).


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedenáct a dvanáct