Členské příspěvky - Ano či ne?

Napsal Cech studentů historie (») 16. 10. 2008 v kategorii Diskuse, přečteno: 1918×
Zakládám tuto diksuzi v záležitosti členských příspěvků a rovněž prosím, aby Jakub Huška jako iniciátor předložil svou koncepci, svůj návrh. Následně budeme moci o celé záležitosti diskutovat.

Jelikož pouze na Valně hromadě lze odhlasovat členské příspěvky, tak máme dost času, abychom se všichni, jako členové CISH, o.s., vyjádřili.

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
O. Kolář z IP 158.194.169.*** | 29.10.2008 08:34
Jak se můžete přesvědčit ze starších zápisů ze schůzí, na zavádění členských příspěvků jsem se vždy díval spíše skepticky. Jelikož se však činnost Cechu a počet jeho členů rozrůstá, stoupají i finanční náklady na materiální zajištění našich akcí.

Značnou část prostředků lze sice získat formou dobrovolného vstupného na naše akce, nicméně soudím, že by bylo jistější mít určitou finanční rezervu. Proto bych byl ochoten na příští valné hromadě podpořit návrh na zavedení členských příspěvků, avšak pouze do výše 30 Kč na půl roku.

Se zavedením příspěvků bych však souhlasil pouze v případě, že budou zachovány benefity pro nové členy (půlroční "cechovní připojištění" apod.)nebo budou zavedeny jiné členské výhody (např. levnější vstupy na akce CISH).

Betty z IP 158.194.113.*** | 29.10.2008 09:27
Já s příspěvky nesouhlasím. Finanční náklady akcí, které cech pořádá se musí pokrýt z financí, které se na nich získají. Nelze finanční záležitosti řešit příspěvky od lidí, kteří se aktivně podílejí na vytváření určitých "hodnot" pro cech a katedru. Zaměstnanec také neplatí zaměstnavateli za svou práci. Tady děláme něco dobrovolně a ještě za to budeme platit??? Upřednostňuji zrušit dobrovolné vstupné a nahradit jej minimálním, jako tomu bude teď na pasování. To přinese víc peněz než příspěvky, jak jsou výše navrženy. Tak to je asi ode mne vše. PaBM
O. Kolář z IP 158.194.169.*** | 29.10.2008 10:03
Právě z těchto důvodů jsem vždy byl proti příspěvkům, o jejichž nezbytnosti stále nejsem přesvědčen, a proto budu ochoten zavedení příspěvků podpořit pouze výměnou za schválení výraznějších členských výhod. Zatím se ovšem pohybujeme pouze v teoretické rovině, jelikož žádný konkrétní návrh, o němž by se mohlo jednat, dosud neexistuje a já osobně žádný předkládat nebudu. Pouze reaguji na předběžné neoficiální návrhy některých členů.
O. Kolář z IP 85.70.128.*** | 2.11.2008 07:58
Pokud bychom příspěvky zavedli, stěží potom můžeme po členech chtít, aby ještě navíc platili vstupné na naše akce.

Domnívám se, že pokud člen zaplatí příspěvek a bude mít vstup zdarma, vyjde to zhruba nastejno, jako když člen nebude platit příspěvek, ale zaplatí vstupné. Finanční náklady na jeden semestr by měly být v obou případech zhruba srovnatelné.

Členské příspěvky mají určitou výhodu v tom, že s nimi lze dopředu počítat a můžeme s nimi kalkulovat ve svých plánech. Oproti tomu výtěžek ze vstupného čitomboly není nikdy předem jistý.

Zatím se nám však vždy podařilo získat dostatek prostředků ze vstupného a s nejvyšší pravděpodobností by se to mělo dařit i v budoucnu.

Členské příspěvky tudíž považuji pouze za potenciální usnadnění, nikoliv za nevyhnutelnou nutnost.

Kuba Huška z IP 77.48.85.*** | 2.11.2008 23:07
Dobrý večer,
poněvadž jsem byl oficiálně vybídnut správcem tohoto blogu, abych podal svou představu o formě tzv. členských poplatků. Než k tomu přistoupím musím nejprve osvětlit důvody, které mě k tomu vedli:
- Jako každý jiný spolek (převážná většina z nich) pořádáme kulturní akce, na kterých prezentujeme naši organizaci. Ano je pravda, že na nich vybíráme vstupné, ale samotný čistý přebytek není vždy přesně odhadnutelný. Naše příjmy(rovněž i výdaje), jak to pěkně řekl Ondra, by byly na daný půl rok předvídatelné.
- Hlavně by se zavedením členských poplatků (jejíž výše není nějak závratná) prohloubil vztah členů k cechu. Nejsem nějaký idealista, ale myslím si, že odevzdání symbolické částky ukazuje na nejzákladnější postoj k cechu: chci být více či méně aktivním členem, ale především jde o to, že jim "chci být".
Už dávno nejsme tím cechem, kterým jsme byli na počátku. Úzká základna členu, rekrutující ve většině ze známých, se přetvořila na poměrně velkou skupinu. Zavedením členských poplatku vidím právě v této optice přeměny našeho cechu.

Můj návrh je prosty:
- Každý člen CISH, kromě "externího" a čestného, by platil každého půlroku 30kč jako členské příspěvky.
- Měli by se vybírat vždy na začátku semestru a to hospodářem cechu (tedy kulturním referentem).
- Případní noví členové by byli během prvního půlroku osvobozeni od této povinnosti.
- Ten kdo by neplatil náležitě členské příspěvky by byl vyloučen z cechu.

Zdar,
Jakub Huška, aktivista FZW

Benjamin z IP 158.194.169.*** | 3.11.2008 10:31
Já v zásadě proti tomu nic nemám, s moji vizí členských příspěvků se to shoduje.

Jen bych se Tě chtěl zeptat na jedno: když zaplatím příspěvek, vstup na akce mám zdarma nebo budu také platit? (já jsem totiž proto, aby i členové, kterých se netýkají půlroční benefity platili i příspěvek i vstup na akci).

Dále bych ještě doplnil, že by bylo dobré po zavedení členských příspěvků, aby kulturní referent, který má hosp. v pachtu podal na každé VH zprávu o hospodaření cechu, abychom měli všichni přehled (tato zpráva by se mohla konat i po každé větší akci - pasování, večírek atd.).

O. Kolář z IP 158.194.169.*** | 3.11.2008 10:45
S Kubovým návrhem bych v zásadě souhlasil, nicméně pouze za předpokladu, že platící členové by měli vstup na akce zdarma. (To by se samozřejmě nevztahovalo na zápisné při kulečníkových turnajích apod.).

Chtít po členech, aby platili příspěvky i vstupné, mi přijde přehnané. Když už členové investují svůj čas a úsilí do přípravy kulturních akcí, považuji za nesmyslné, aby ještě k tomu měli investovat více peněz než nečlenové, kteří platí pouze vstupné.

A pokud se příspěvky neosvědčí, může je letní valná hromada zrušit nebo modifikovat, takže si myslím, že za zkoušku nic nedáme.

Benjamin z IP 158.194.169.*** | 3.11.2008 13:05
Ono to není přehnané, chtít platit obojí, neboť tímto sledují možnost mít více peněz, tímpádem mít možnost kupovat honotnější ceny pro vítěze našich soutěží, mít hodnotnější knihy pro nové členy, mít finanční jistotu pro zajištění DJ atd.

Z těchto peněz by se mohli dále platit vstupy pro členy cechu v rámci exkurzí, kde by bylo nutno platit vstupné (výstavy, muzea atd.), dokonce i sborník by se dal s části pokrýt...nebo doprava pro účastníky exkurze!

Je toho opravdu hodně, co lze s větším finančním obnosem zajistit....doposud, co se mě týče, jsem všechno zařizoval a platil z mých vlastních prostředků, nechci aby to vyznělo nijak špatně, ale je načase zvolit jinou strategii, mně jako Tajemníkovi to nikdy nevadilo, dělal jsem to pro cech, pro katedru, pro Vás,....ale čím dál tím víc pociťuji, že je potřeba silného finančního zázemí, bez kterého to dále nepůjde....ono tisk, plakáty, papír, izolepa, nůžky, tužka, sešity něco stojí a i když to jsou zřejmě ty nejmenši vydání, ale jsou těmi nejpodstatnějšími...

takže sečteno a podtrženo: čím víc peněz budem mít, tím si můžeme více dovolit, ale samozřejmě musíme mít všichni, jako členové CISH,o.s., o tom přehled, ne jenom uzký výběr pěti lidí Hlavního výboru!!!

O. Kolář z IP 158.194.113.*** | 3.11.2008 14:37
Nebylo by jednodušší, kdyby náklady na exkurze hradili účastníci exkurzí? Jelikož se exkurzí obvykle účastní jen menší část členů, jeví se mi jako nesmyslné financovat dopravu ze společného fondu. Navíc se může stát, že někteří členové budou do cíle exkurze cestovat individuálně.

Hodnotnější ceny sice znějí pěkně, ale pokud si za ně budeme muset výrazněji připlácet, tak to v podstatě vyjde nastejno, jako bychom dostali drobnější ceny zadarmo, jak tomu doposud bylo u nových členů.

A na zaplacení kancelářských potřeb bohatě stačí peníze, získané z příspěvků, případně ze vstupného od nečlenů.

Navrhuji tedy zavést příspěvky jediněš výměnou za vstup zdarma na akce CISH. I tak na bychom tom mírně vydělali, jelikož průměrný člen dle mého soudu zaplatí za semestr na vstupném méně než oněch navrhovaných 30 Kč. (Za semestr je jedna či dvě větší akce se vstupným 15 - 20 Kč a ne všichni členové se akcí účastní.)

Benjamin z IP 158.194.169.*** | 3.11.2008 15:04
Co jsi tady zatím napsal Ondro, je pravda, nic z toho nepopírám..jen se mi zdá, že by bylo fajn mít fond z dostatečným zdrojem peněz!!!

a teď už dosti nás obou, dejme prostor ostatním!!!

Pavel z IP 158.194.168.*** | 3.11.2008 15:04
Co se týče členských příspěvků tak jak nastínil Kuba, s tím nemám problém a souhlasil bych i s tím, aby hospodář na každé valné hromadě předkládat k výroční zprávě také zprávu o hospodaření (s tím já osobně počítám). Co se týče jestli členové platit či neplatit vstupné, tak já bych byl pro, aby členové oficiálně neplatili, ale dobrovolným příspěvkům na vstupné se meze nebrání. Jen mě napadá jeden problém... Kolik lidí je v cechu, kolik se jich aktivně účastní schůzí, resp. kdo na nějaké byl a jak by se tedy ti, co jsou v cechu jen na papíru tvářili na členské příspěvky a zda by byli ochotni tento příspěvek dát. A z příspěvků bych hradil samozřejmě ceny na akce, pro nové členy, propagaci a přípravu našich akcí. Placení exkurzí pro členy CISH ze společné pokladny bych se bránil, ne každý se exkurze zúčastní a bylo by napadnutelné,proč on platí příspěvky, když se dané exkurze nezúčatnil a tedy náklady na tuto akci na které nebyl, šly i jeho z kapsy.
Betty z IP 158.194.113.*** | 4.11.2008 18:09
Něco k věci:
1) náklady na jednotlivé akce (ceny, peníze na tisk a výzdobu,...) musí pokrýt finance na nich získané. Tedy, zaplatíš-li si, tak něco dostaneš. Členové cechu nemohou z vlastních kapes financovat zábavu všem...
2) ceny novým členům musí hradit cech. Lidé, kteří nejsou členy cechu nemohou financovat interní věci...
Jsem si vědoma, že z toho vyplívá platit příspěvky i vstupné, ale to se mi zdá uhozené. Jsem pro variantu platit vstupné, tak zůstane smyl cechovnímu připojištění pro nové členy. Náklady na dárky novým členům nemusí být vysoké, stejně se domnívám, že by se mělo jednat o srandu než o zlaté hodinky s věnování. Ne všichni členové cechu obrážejí všechny večírky, aby tak případně využili výhody volného vstupu jako případnou výhodu možných příspěvků.
Pokud jsem ochotna o něčem diskutovat, tak pouze o povinném vstupném na každou akci, jehož výše by se vždy aktuálně pořešila. Je to dle mého názoru nejschůdnější varianta pro všechny. Každý si zaplatí pouze, co bude chtít. Nevím, co by z toho, kdo osobně měl, že by platil příspěvek.... Naučme se pořádně hospodařit se vstupným a pak plánujme dál...
Benjamin z IP 158.194.169.*** | 11.11.2008 22:41
Přátelé, trochu jsem změnil názor na členské příspěvky. Ono výběr na pasování mi umožnil zásadně přetransformovat moji původni ideu, a to, že by členové platili jak vstupy, tak čl. příspěvek.

Teď jsem své myšlenky soustředil pouze na názor, že by bylo dostačující, abychom zavedli pevne vstupy na akce organizované cechem, zdarma by měli vstup na akce noví členové (v rámci cechovního připojištění) a také ty osoby z Cechu, kteří by se aktivně podílely na organizaci (zbytek členů by samozřejmě platil vstup). V rámci jednoduchého pravidla...nepodílíš se na organizaci, platíš!!!

Kuba z IP 158.194.113.*** | 19.11.2008 18:50
Ahoj Bene,
vůbec s tebou nesouhlasím. Je to nesystémové řešení: jak rozlišíš aktivního člena od neaktivního - když většinou jsou organizátory ti stejní lidé, kteří často dávají najevo, že někteří členové cechu (jako já) jsou "neschopní" a "aktivní" členové o jejich zapojení nemají zájem. Pro Boha Bene! Náš cech má skoro 20 členů. Všichni se nemohou zapojit do organizace nějaké večírku. Dělení cechu na pevné a slabé jádro nějak nevede k dobré atmosféře uvnitř spolku.

Zdar!
Jakub Huška, člen FZW (Frakce Zikmunda Wintra)

Benjamin z IP 158.194.169.*** | 20.11.2008 08:57
Připouštím, že máš svým způsobem pravdu!
O. Kolář z IP 158.194.169.*** | 22.11.2008 09:13
Souhlasím, že pokud se platí vstupné, měli by ho platit všichni členové, bez ohledu na jejich zapojení do příprav akce. On je taky docela zásadní rozdíl, zda se člověk podílí třeba psaním scénáře nebo např. vylepováním plakátů, takže by se muselo posuzovat, co konkrétně lze považovat za "podíl na organizaci akce" a co ne. To by jistě nebylo nejšťastnější.

Ovšem myslím si, že mezi "aktivními" členy existuje příliš rozdílů na to, abychom o nich mohli hovořit jako o jednolité skupině, zastávající společné názory.

Rozhodně nesouhlasím s tím, že by všichni "aktivní" členové chtěli bránit ostatním v jejich zapojení do činnosti Cechu. Kdyby tomu tak bylo, těžko by Tě výbor jmenoval členem redakční rady. Navíc celá řada těch "aktivních" začínala na rozdíl od nás jako obyčejní členové (Jitka, Martin...) a měli stejné možnosti se prosadit jako všichni ostatní.

A další řadoví členové budou mít možnost se prosadit v blížících se volbách.

Martin z IP 158.194.169.*** | 3.12.2008 21:50
Chtěl bych se také trochu zapojit do debaty, která poněkud usnula. Uznávám, že se ozývám poněkud pozdě, ale vyjádřit bych se chtěl. První věc, kterou bych chtěl zdůraznit hned na počátku je, že jsem proti zavádění jakýchkoliv příspěvků. Jako hlavní důvod pro tento svůj názor bych viděl jistou nekoncepčnost v tom, jak by cech jako organizace postupoval. Na počátku tohoto kalendářního roku se určilo, že žádné příspěvky nebudou, a to především proto, aby se přilákali noví členové. To se podařilo, ačkoliv si nemyslím, že by v tom příspěvky hráli příliš zásadní roli. Ovšem přijde mi to trochu nefér vůči těmto novým členům, kteří do cechu s vidinou neplacení příspěvků vstupovali, aby se teď příspěvky zaváděly. Myslím, že nikomu nejde zásadně o 30 korun (nebo podobnou částku), ale mě jde v tomto směru o princip. Tím neříkám, že se samozřejmě změny jsou špatné. Ale chtěl bych se zeptat, zda ty peníze opravdu tak nutně potřebujeme. Copak jsme zatím bez problémů nevyžili s tím, co jsme si při různých akcích vydělali? Nemyslím si to – minimálně existence praporu svědčí naprosto proti. Po pasování máme peněz poměrně hodně. Netuším, jaké budou naše investice, ale nic velmi nákladného kupovat snad v plánu není. A nějaké plakáty atd. – na to snad peníze zůstávají. A v případě nečekaného vydání můžeme sáhnout k věci, kterou jsme vymysleli na jaře a zatím (tuším) nepoužili – cechovní sbírce.
Abych celý svůj názor shrnul – nedomnívám se, že cech je organizací založenou zásadně na penězích, a proto není nutné je v cechovní pokladně hromadit či jejich utrácením roztáčet další kolotoč. Dosud jsme si vystačili s drobnými příjmy z různých akcí a nevidím důvod, proč by to tak nemohlo zůstat


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a pět